2
4
8
6
plików.

Doktor z Wikipedii okazał się studentem

data dodania: 08-03-2007
Doktor z Wikipedii okazał się studentemJeden z wpływowych redaktorów Wikipedii podawał się za doktora teologii, ale w rzeczywistości był studentem. Po tym jak oszustwo wyszło na jaw postanowił zrezygnować z dalszej pracy nad wolną encyklopedią. Społeczność projektu jest bardzo zniesmaczona całą sprawą. Jimmy Wales zapowiedział natomiast, że w przyszłości deklarowane wykształcenie będzie weryfikowane.

Wikipedysta o pseudonimie Essjay był bardzo płodny i wpływowy. Podawał się za doktora teologii i wykładowcę na jednej z prywatnych uczelni. Poprawiał artykuły na Wikipedii, usuwał skutki wandalizmu i uczestniczył w rozstrzyganiu różnego rodzaju sporów pomiędzy wikipedystami. Jego aktywność została dostrzeżona również przez magazyn New Yorker, który pisząc w zeszłym roku artykuł o Wikipedii nie omieszkał wspomnieć o udzielającym się tam "wykładowcy".

Prawdziwa tożsamość Essjaya wyszła na jaw w zeszłym tygodniu. New Yorker opublikował sprostowanie do wcześniejszego artykułu, w którym ujawnił oszustwo. Gazeta zaznaczyła, że w czasie publikacji ani jej dziennikarze, ani przedstawiciele Wikipedii nie wiedzieli kim naprawdę jest Essjay. Okazało się, że za tym pseudonimem krył się Ryan Jordan, 24-letni student z Kentucky. Jak pisał New Yorker, podawał się on za inną osobę aby uniknąć problemów ze strony tych, przeciwko którym wydawał decyzje.

Założyciel Wikipedii Jimmy Wales stwierdził, że osobiście wybacza wikipedyście, ale niezależnie od tego powinien on zrezygnować z dalszej pracy nad encyklopedią, która opiera sie na dwóch filarach - tolerancji i zaufaniu. Essjay podważył ten drugi filar co przemawia przeciwko niemu. Sam Ryan Jordan również uznał, że odejście z Wikipedii będzie najwłaściwszym krokiem, jaki można w tej niezręcznej sytuacji zrobić.

Społeczność Wikipedii zareagowała na całą sprawnie dość agresywnie. Nic dziwnego - takie wypadki podważają wiarygodność znanej witryny, nad którą codziennie pracuje wielu ludzi mocno starających się o jak najlepsze wykonanie swoich zadań. Jak dotąd mówiono już o wandalizmie i tendencyjnych treściach jakie czasem trafiają do Wikipedii, ale w tej chwili stało się coś innego - załamał się autorytet, który wcześniej samoistnie wyłonił się w społeczności projektu. Pokazuje to nowy problem, jaki może się wiązać z podobnymi do Wikipedii projektami.

Komentarze ()

Niestety ¿aden u¿ytkownik nie doda³ tutaj komentarza. Mo¿esz byæ pierwszy! ~Komenatrze

Porada dnia

Pierwszy Macintosh powstał w 1984 roku, miał 128 KB pamięci RAM, procesor Motorola 68000 taktowany 8 MHz i stację dyskietek o 400 KB.

Ankieta

Ile cali ma ekran Twojego smartfona?