2
4
8
6
plików.

RADEON HD 4850 w CrossFireX

data dodania: 29-06-2008
RADEON HD 4850 w CrossFireX

Kilka dni po premierze coraz bardziej można być zaskoczonym tym co ATI zaoferowało nam swoim nowym produktem z serii 4850/4870. Niemniej jednak w tym artykule bedziemy mówili o pierwszej wymienionej karcie. Osiągi Radeona HD 4850 mogą budzić uśmiech na twarzach zwolenników ATI, że w końcu został wydany produkt, który może konkurowac z takimi kartami jak Geforce 9800GTX i innymi produktami nVidia. Zaletą produktów ATI jest również ich cena. Kupując opisywanego Radeona możemy zaoszczędzić 200-400zł i przy tym nie stracić na wydajności, jest to zdecydowany plus dla ATI. Możnaby powiedzieć, że czas najwyższy aby ktoś zagroził takiemu gigantowi jak nVidia. Na tym etapie powinniśym zakończyć zachwalanie ATI ich nowym produktem, a przejść do faktów i testów, bowiem nasz komputer może obsłużyć nie dwie, a TRZY karty RADEON HD 4850 dzięki trybowie CrossFireX. Jest to o tyle ciekawe, że RADEON HD 4850 okazał się hitem i kosztuje niewiele ponad 500 zł. Postanowiliśmy więc uruchomić dwie i trzy karty razem, otrzymując w finalnym momencie aż 2400 zunifikowanych jednostek i 3 GFlopy pod maską. Wprawdzie AMD ostrzegało nas, że tryb CrossFireX na nowych kartach wymaga dopracowania, jednak nasza ciekawość była większa.

CrossFireX

O technologii CrossFireX nie będziemy się rozpisywać - w niedalekiej przyszłości planujemy poświęcić artykuł temu tematowi. Ponieważ jednak nie wszyscy z Was mieli okazję poznać technologię CrossFireX, napiszemy kilka słów na jej temat. Polecamy też lekturę jednego z naszych artykułów - ATI CrossFire. Wprawdzie kilka rzeczy zmieniło się, jednak wiele z zawartych tam informacji jest nadal aktualnych.

CrossFireX to technologia wykorzystywana przez karty z serii RADEON, służąca do łączenia ich w celu zwiększenia wydajności. CrossFireX jest alternatywny do SLI, z tym, że SLI to tryb spotykany na kartach GeForce.

CrossFire pierwotnie umożliwiał sparowanie ze sobą tylko dwóch kart RADEON. Jakiś czas temu AMD wprowadziło CrossFireX, który umożliwia połączenie dowolnej liczby kart. W chwili obecnej płyty główne posiadają maksymalnie cztery złącza PCI Express x16, co oznacza, że w praktyce możliwe jest połączenie 4 kart.

By uruchomić tryb CrossFire, wymagane są co najmniej dwie takie same karty (tego samego typu) oraz płytę główną z odpowiednią liczbą złączy. W pierwszej wersji CrossFire wymagana była specjalna karta master - obecnie jest to już przeszłość.

Niektóre modele kart wymagają połączenia ich ze sobą specjalnym mostkiem, a inne działają bez niego. Owy mostek to dodatkowe połączenie, którym przesyłane są dane pomiędzy kartami. Wymagane jest to do synchronizacji wyświetlanego obrazu.

Warto pamiętać, że po połączeniu kart ich pamięć nie sumuje się. Jedna i druga karta przechowuje dokładnie te same informacje - bo inaczej nie byłoby możliwe wygenerowanie obrazu. Czasami mogą pojawić się problemy z tego powodu, ale o tym nieco później.

Komentarze ()

Niestety ¿aden u¿ytkownik nie doda³ tutaj komentarza. Mo¿esz byæ pierwszy! ~Komenatrze

Porada dnia

Pierwszy Macintosh powstał w 1984 roku, miał 128 KB pamięci RAM, procesor Motorola 68000 taktowany 8 MHz i stację dyskietek o 400 KB.

Ankieta

Ile cali ma ekran Twojego smartfona?